حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

منصور شاه محمدی


منصور شاه محمدی متولد ۱۳۲۴ از  طایفه عمله تیره مهترخانه، درسال ۱۳۴۳ وارد دانشسرای ‌عشایری شیراز شد  و پس ازطی دورة یک ساله، به‌ عنوان آموزگار عشایری درآموزشگاه‌های سیار عشایری مشغول خدمت شد. وی مدتی نیز به عنوان سرپرست شبانه روزی دبیرستان عشایری و هنرستان شهید مطهری آب باریک انجام وظیفه نمود و پس از۳۰سال خدمت صادقانه درسال ۱۳۷۴ بازنشسته شد.

شا محمدی از ده سالگی به نظم و نثر علاقه پیدا کرد و شعر را به صورت تفننی در همین سنین آغاز نمود. اما از سال ۱۳۶۸ آن را به طور جدی آن را دنبال کرد. ازسال ۱۳۴۵چند سال با رادیو فارس مرکز شیراز در عرصه هنر(آواز اصیل قشقایی) فعالیت داشت که می‌توان به آلبوم‌های: داغلارنولدو، ایلخانی، بلبل قفس، علی قره، و…اشاره نمود. وی درسال ۱۳۷۳ نیز، انجمن شعر و ادب قشقایی را برای اولین بار با همکاری تعدادی ازدوستانش در فیروزآباد تشکیل داد که سالهای زیاد فعال بود. اینک نیز مجدداً پس از وقفة کوتاه همچنان به کار فرهنگی – تربیتی مشغول است.

درسال ۱۳۸۷ مجموعه شعری از این فرهیخته به نام «گؤروش دنا داغیندان»، به همت و هزینه‌ی شخصی جناب دکتر منوچهر کیانی به چاب رسید. شا محمدی درتشکیل و ایجاد آموزشگاه آزاد موسیقی قشقایی شیدا که درسال ۱۳۸۰ برای اولین بار در قشقایی به وسیله‌ی پسر ایشان آقای صمصام شاه محمدی تشکیل شد، همکاری مؤثر داشت که تا کنون صدها نفر از هنرجویان قشقایی توانسته‌اند درآن به فنون موسیقی اصیل ترکی قشقایی دست یابند.

تألیفات وی:

گؤروش دنا داغیندان(شعر در وصف کوه دنا)

چند بند از این مجموعه:

قسمت اولدی دنا گلدیم دوشینگه

ال ائتیــردم تـورپـاغینگه داشینگه

نظر سالـــدیم قــامتیگه باشینگه

قـــوجــاق آچ تاگیرم گنه قوینونگه

آنــا کیمین بیـــر ال سالام بوینونگه

 

هجران منی گوروشونگه آجــالــدوب

گوین قوشونا پرواز و ئریب اوجالدوب

غملی دویغــو داها منی قــوجـالدوب

 

گلدیم دنـــا گؤرم سنـــدن نــه گچمیش

یـــولدلشلاردان کیم قــالوبدور کوچمیش

حسن میرزایی
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • بهروز شامحمدی ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۵ ب.ظ
    1 0

    بسیار عالی سرودن بخصوص شعرهای دنا را که تنها کسانی می‌توان مفهوم این شعر را بداند که چندین بار بخصوص در بهار به این منطقه سفید پوش سفر کرده باشد، وبخصوص آهنگ داغلار نولو را که در جوانی باصدای جذابشون سرودن بسیار عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X