حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

روزی که استفاده از کلاه قشقایی ممنوع شد!


روزی که استفاده از کلاه قشقایی  ممنوع شد!

هیچ‌کس به هیچ عنوان حق ندارد از کلاه قشقایی استفاده نماید. متخلفین از مقررات بر طبق ماده سوم همین قانون به وسیله مأمورین شهربانی در شهر و ژاندارمری در قراء و قصبات جلب و از طریق محاکم صالحه تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

روز شنبه دوم دی ماه ۱۳۳۴ استانداری فارس طی اعلامیه‌ای استفاده از کلاه قشقایی در سرتاسر این استان از شهر گرفته تا روستا را ممنوع اعلام کرد.

اعلامیه این استانداری که در صفحه نخست روزنامه اطلاعات، یکشنبه سوم دی ۱۳۳۴، منتشر شد به این شرح بود:

«نظر به این‌که طبق ماده یک قانون متحدالشکل نمودن لباس مصوب ششم دی ماه ۱۳۰۷ کلیه اتباع کشور مکلف‌اند به لباس متحدالشکل ملبس گردند و استفاده از کلاه‌های دیگر از قبیل: کلاه دوگوشه ۱ و امثال آن مخالف با موازین قانونی و جرم است، علیهذا به اطلاع اهالی محترم استان می‌رساند که هیچ‌کس به هیچ عنوان حق ندارد از کلاه مزبور چه در شهر و چه در خارج استفاده نماید. افرادی که در حال حاضر از این نمونه کلاه استفاده می‌کنند چنان‌چه مقیم شیرازند منتهی تا آخر دی ماه و چنان‌چه خارج از شهر سکونت دارند تا آخر بهمن ماه سال جاری بایستی در تعویض کلاه‌های فوق‌الذکر اقدام و مانند سایر اهالی از کلاه متحدالشکل استفاده کنند. متخلفین از مقررات بر طبق ماده سوم همین قانون به وسیله مأمورین شهربانی در شهر، و ژاندارمری در قراء و قصبات جلب و از طریق محاکم صالحه تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. استاندار استان هفتم.»

 

پی‌نوشت:
۱- مقصود از کلاه دوگوشه کلاه‌های نمدی قشقائی بود.

 

حسن میرزایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X